Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
24 marca 2024

1. Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Tydzień. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu będzie Triduum Paschalne. To wydarzenia zbawcze Jezusa Chrystusa związane z Ostatnią Wieczerzą, Męką i Zmartwychwstaniem. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

2. W dniu dzisiejszym błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy świętej.

3. Szkoła nr 19 im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego przygotowała piękną wystawę palm. Jest to wystawa konkursowa, którą przygotowali uczniowie tejże szkoły. Bardzo im gratulujemy. Jednocześnie dziękujemy również uczniom SP nr 16 za wystawę „Oblicze Chrystusa. Chusta Weroniki”.

4. Zapraszamy na Gorzkie Żale o godz. 17.00. Pragniemy bardzo podziękować już teraz ks. Krzysztofowi za tegoroczne nauki. Ofiary zebrane na tacę po nabożeństwie przeznaczone będą na potrzeby ks. Krzysztofa.

5. W Wielki Wtorek odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00, a po Mszy spotkanie będzie miało miejsce w salce Jana Pawła II. Na to spotkanie zapraszamy również Rycerzy Kolumba.

6. W Wielki Czwartek o godz. 10. w katedrze toruńskiej zostanie odprawiona Msza św. Krzyżma z poświęceniem oleju i odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich. Natomiast w naszym kościele nie będzie porannych Mszy; odprawiona zostanie tylko Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po zakończonej Liturgii Adoracja przy Ciemnicy potrwa do godz. 23.00.

7. W Wielki Piątek wznowienie Adoracji od godz. 7.00. Na godz. 9.00 zapraszamy do wspólnego odmówienia Ciemnej Jutrzni – czyli porannej godziny brewiarzowej. Teksty do Ciemnej Jutrzni będą wyłożone na stoliku pod chórem. Jeżeli ktoś posiada własny brewiarz prosimy o ich zabranie.

8. W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy świętej. Tego dnia przeżywamy Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa. O godz. 15.00 w naszym kościele zostanie odprawiona Droga Krzyżowa oraz Nowenna do Bożego Miłosierdzia. W kolejne dni Nowenna do Bożego Miłosierdzia zawsze o godz. 17.45 i potrwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

9. W Wielki Piątek obowiązuje Post ścisły, a więc jakościowy i ilościowy (2 posiłki lekkie i jeden do syta).

10. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Główną częścią tej Liturgii będzie adoracja krzyża. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone będą na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie Adoracja potrwa również do 23.00. W Wielki Piątek zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 21.00, kiedy odśpiewamy wszystkie trzy części.

11. W Wielką Sobotę wznowienie Adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 7.00. Tego dnia również odprawimy Ciemną Jutrznię o godz. 9.00.

12. Święcenie pokarmów od godz. 9.00 – 16.00 o pełnym godzinach. Przychodząc ze święconką wstąpmy do kościoła na modlitwę, pamiętając, że trwa Adoracja przy Grobie Pańskim.

13. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 21.00, a zakończy się około północy procesją rezurekcyjną.

14. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. o godz. 6.00 (bez procesji), 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00

15. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego składać można do skarbony znajdującej się przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam też znajduje się kosz „Caritas” na trwałe produkty żywnościowe przeznaczone dla ubogich i potrzebujących.