Sakrament Małżeństwa

„Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”

Związek małżeński zawarty w Kościele Katolicki jest sakramentem, który z woli Bożej i ustanowienia Chrystusa jest nierozerwalny.

1. Ślub jest sakramentem sprawowanym w świątyni parafialnej (nie w plenerze) – oprawa muzyczna, dekoracja świątyni muszą być temu podporządkowane.

2. W parafii, gdzie będzie ślub, należy zgłosić ślub i ustalić termin.

3. Dokumenty do zawarcia małżeństwa:

• Metryka chrztu i bierzmowania

• Ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii (jeśli brak, to egzamin z prawd wiary)

• Zaświadczenie o odbyciu przygotowania do małżeństwa, tzw. kurs przedmałżeński

• Zaświadczenie o odbyciu szkolenia w poradni rodzinnej przy parafii

• Dokumenty z USC

• Dowód osobisty

• Jeśli ślub nie odbywa się we własnej parafii, to należy uzyskać pozwolenie od własnego proboszcza na ślub w innej parafii

1. Z tymi dokumentami zainteresowani zgłaszają się do parafii na 3 miesiące przed ślubem, w celu przeprowadzenia tzw. badania kanonicznego przed sakramentem małżeństwa i sporządza się protokół, który podpisują strony i ksiądz. Wtedy narzeczeni otrzymują dokument do własnej parafii z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, a także kartki do spowiedzi. Kapłan ustala termin spotkania z narzeczonymi w celu omówienia Liturgii sakramentu.